Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
Aneta Antczak-Chrobot
Adiunkt
Katedra Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności, Politechnika Łódzka
Dr inż. z zakresu technologii chemicznej, specjalista z zakresu analizy i oceny żywności, w szczególności z zakresu analityki cukrowniczej. Jako członek Icumsa aktywnie działa w zakresie wdrażania nowych oraz aktualizacji istniejących metod badawczych oraz ich walidacji i weryfikacji. Związana z wdrażaniem i funkcjonowaniem systemów w laboratoriach akredytowanych.
Agata Baryga
Kierownik Laboratorium
Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Jest absolwentką Wydziału Chemii Spożywczej i Biotechnologii na Politechnice Łódzkiej, Wydziału Inżynierii Produkcji na Politechnice Warszawskiej, „Black Belt Six Sigma” Akademia Białego Kruka. Jest audytorem systemów zarządzania: ISO 9001, 14001, 18001, 27001, 17025, 22000, HACCP, IFS, BRC. Jej pasja to podróże.
Andrzej Baryga
Kierownik Katedry Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności Wydział Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej
Politechnika Łódzka
Prof. Politechniki Łódzkiej. Pracował w Instytucie Przemysłu Cukrowniczego (2003-2021), był dyrektorem i kierownikiem Zakładu Cukrownictwa IBPRS, PIB. Otrzymał Odznakę Honorową "Zasłużony dla Rolnictwa" oraz nagrodę MRiRW za Wdrażanie Postępu w Rolnictwie, Rozwoju Wsi i Rynkach Rolnych wyników badań naukowych do praktyki rolniczej. Jest członkiem Komisji ds. Rejestracji Odmian Buraka Cukrowego w COBORU od 2013 r.
Panelista tematu dyskusyjnego:
"Nowoczesna energetyka w przemyśle cukrowniczym. Możliwości Finansowania i perspektywy rozwoju".
Michael Bastkowski
Menadżer ds. rozwoju aplikacji w przemyśle spożywczym
HACH LANGE Sp. z o.o.
Inżynier Sprzedaży Branża + ADM Beverage (od 2015).
Menadżer kluczowych klientów Mid Europa F&B (20.10 – 23.04).
Ponad 20 lat doświadczenia w branży spożywczej.
Doświadczenie międzynarodowe (projekty w Wietnamie, Gruzji, Sudanie, Kazachstanie, Turcji).
Andreas Georg Degenhardt
Starszy Naukowiec / Grupowy Koordynator Nauk Analitycznych NIRS
Pfeifer & Langen GmbH & Co. KG (Niemcy)
Andreas Georg Degenhardt ukończył chemię żywności na Uniwersytecie we Frankfurcie (1999-2003). Następnie pracował w biurze kontroli żywności w Wiesbaden/Hesja (2003-2004). W latach 2005-2009 obronił doktorat na Politechnice w Monachium. Od 2010 do 2015 roku kierował centralnym laboratorium w Pfeifer & Langen, a następnie, do 2022 roku, pełnił rolę kierownika projektów w rozwoju produktów. Od 2022 roku jest ekspertem w dziedzinie spektroskopii bliskiej podczerwieni (NIRS) w Pfeifer & Langen.
Michał Gatkowski
Viverno Sp. z o.o.
Marcin Gołębiewski
Kierownik ds. komercjalizacji badań oraz analityk ds. funduszy zewnętrznych
ITAPS Sp. z o.o.
Ekspert
w zakresie doradztwa, zarządzania, funduszy europejskich i
innowacji. Specjalizuje się w szczególności w pozyskiwaniu źródeł
finansowania dla projektów inwestycyjnych i badawczych oraz
innowacyjnych technologii od instytucji naukowych na potrzeby
przedsiębiorstw. W latach 2012 - 2018 analityk w firmie
konsultingowej w dziedzinie funduszy europejskich. Doradca Zarządu
ds. innowacji w URSUS S.A w latach 2018-2019. Od 2020 r. pełni
funkcję Kierownika ds. komercjalizacji badań w ITAPS SP. z o.o.,
gdzie koordynuje projekty badawcze w dziedzinie odnawialnych źródeł
energii.
Panelista tematu dyskusyjnego:
"Nowoczesna energetyka w przemyśle cukrowniczym. Możliwości Finansowania i perspektywy rozwoju".
Piotr Gradziuk
prof. Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN
Radosław Gruska
Adiunkt
Politechnika Łódzka, Katedra Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności
Pracownik badawczo-dydaktyczny Katedry Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności w Politechnice Łódzkiej. Od wielu lat współpracuje z branżą cukrowniczą nie tylko na płaszczyźnie naukowej, ale i dydaktycznej, dzieląc się wiedzą zarówno ze studentami, jak i obecnymi pracownikami cukrowni. Zainteresowania zawodowe, to szeroko pojęta technologia cukru oraz analityka cukrownicza.
Aleksandra Hawrylak-Żyjewska
Specjalistka ds. Prawa Żywnościowego w Związku Producentów Cukru w Polsce
Związek Producentów Cukru w Polsce
Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunkach Zarządzanie i Inżynieria Produkcji oraz Technologia Żywności i Żywienie Człowieka; ukończyła studia podyplomowe Bezpieczeństwo i jakość w łańcuchu żywnościowym.
W Związku Producentów Cukru zajmuje się zapewnianiem firmom członkowskim aktualnej wiedzy z zakresu polskiej i europejskiej legislacji oraz opracowywaniem stanowisk branży cukrowniczej. Uczestniczy także w pracach zespołów roboczych zarówno Związku Producentów Cukru w Polsce jak i Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Cukru – CEFS.
Kornel Hulak
Kierownik Sekcji Surowni / Kierownik Zmian
Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Dr inż. Kornel Hulak uzyskał stopień doktora z optymalizacji procesu krystalizacji sacharozy na Politechnice Łódzkiej. Entuzjasta nowych technologii, obliczeń symulacyjnych i AI usprawniających procesy przemysłowe. W swojej karierze zawodowej pracował w Niemczech, w Nordzucker na stanowisku do planowania produkcji, a obecnie w Cukrowni Werbkowice.
Mateusz Kawecki
Key Account Manager
Anton Paar Poland Sp. z o.o.
Reprezentuje producenta Anton Paar GmbH, w zakresie dostarczanej aparatury laboratoryjnej i procesowej, a także wsparcia aplikacyjnego między innymi dla szeroko pojętej branży spożywczej, chemicznej i petrochemicznej.
Radosław Keller
Właściciel LAB ISO Consulting
LAB ISO Consulting
Kierownik ds. Jakości w akredytowanym laboratorium naukowo-badawczym. Wiceprzewodniczący Komisji ds. Auditorów Klubu POLLAB, audytor wewnętrzny i zewnętrzny. Konsultant w zakresie wdrożeń Systemów Zarządzania w laboratoriach, doświadczony trener.
Rafał Kleniewski
Specjalista ds. Produkcji Roślinnej
Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.
Absolwent Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Obecnie doradca głównego Agronoma z zakresu Rolnictwa Precyzyjnego w firmie Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.
Zbigniew Kominek
Prezes Zarządu
Wikpol Sp. z o.o.
Współwłaściciel i Prezes Zarządu Wikpol Sp. z o.o., specjalizującej się w robotyzacji procesów intralogistycznych. Bierze udział w projektach związanych z automatyzacją i robotyzacją linii paletyzacji i pakowania zbiorczego. Inżynier pasjonujący się nowoczesnymi technologiami
i automatyką przemysłową. Współpraca z cukrowniami od 1992 r.
Stanisław Kos
Specjalista Aplikacyjny
Foss
Absolwent Wydziału Technologii Żywności SGGW w Warszawie. Od 1991 związany z firmami Tecator (Szwecja) oraz FOSS (Dania).
Robert Kowalski
Wrzosel Sp.K.
Piotr Kwiatkowski
Process Analytics Sales Team Leader
Metrohm Polska Sp. z o.o.
Absolwent Technologii Chemicznej na Politechnice Warszawskiej. Od kilku lat pracuje w Metrohm Polska, gdzie zajmuje się obszarem analityki procesowej oraz nowoczesnych rozwiązań w tej dziedzinie. Jego obowiązki obejmują zarówno sprzedaż jak i dobór właściwych systemów analitycznych, przy szczególnym uwzględnieniu wsparcia aplikacyjnego.
Daniel Krajewski
Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Absolwent Technologii Chemicznej na Politechnice Łódzkiej oraz studiów podyplomowych
z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 15
lat w branży cukrowniczej na różnych stanowiskach począwszy od manipulanta, laboranta
specjalnego poprzez kierownika zmiany i kierownika produkcji. W 2021 roku związał się z
Krajową Grupą Spożywczą, gdzie zajmuje się nadzorem i raportowaniem produkcji cukru
jako Kierownik Działu Techniczno-Produkcyjnego w Departamencie Techniczno-
Produkcyjnym i Inwestycji. Technolog z zawodu i stanowiska ale przede wszystkim z
zamiłowania.
Adam Kozioł
AP System Sp. z o.o.
Ewa Mikos Romanowicz
dyrektor ds. Rozwoju Biznesu oraz Governmental Affairs
Siemens Sp. z o.o.
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Freie Universitaet w Berlinie, ukończyła europejskie studia podyplomowe w SGH oraz program managerski Harvard Business School. Odpowiada za budowanie relacji oraz aktywną współpracę z klientami oraz uczelniami wyższymi i sektorem publicznym. Zaangażowana w projekty oraz inicjatywy zmierzające do promowania transformacji cyfrowej w przemyśle oraz działania pro-innowacyjne związane ze start-upami. Reprezentuje firmę Siemens Sp. z o.o. w organizacjach branżowych i Izbach bilateralnych AMCHAM-gdzie kieruje Komitetem Industry; AHK-stoi na czele Komisji ds., Cyfryzacji i Przemysłu 4.0; oraz Związek Pracodawców Motoryzacji Konfederacja Lewiatan.
Marek Mularczyk
Regionalny Kierownik Sprzedaży
Nord Napędy Sp. z o.o.
Absolwent Wydziału Maszyn Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Posiada wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu projektów technicznych związanych z systemami napędowymi
w przemyśle cukrowniczym. Od 20 lat związany z firmą NORD w Polsce, obecnie Regionalny Kierownik Sprzedaży odpowiedzialny za Polskę północną i Wielkopolskę.
Bartłomiej Nowak
Notech Services
Artur Nowocień
Ekspert ds. wsparcia technicznego
Siemens Sp. z o.o.
Absolwent Politechniki Warszawskiej na kierunku Automatyka i Robotyka, od przeszło 8 lat związany z firmą Siemens. Odpowiedzialny za kompleksowe wsparcie klientów w zakresie systemów sterowania, bezpieczeństwa funkcjonalnego, cyberbezpieczeństwa, technologii informatycznych takich jak systemy brzegowe czy IoT, a także development aplikacji dla przemysłu. Wieloletni trener, autor publikacji, a prywatnie pasjonat nowych technologii i lotnictwa.
Szymon Paprocki
Ekspert w zakresie automatyki przemysłowej i transformacji cyfrowej
ENCON
Od 23 lat pracuje w branży automatyki procesowej. Zdobywał doświadczenie inżynierskie, a następnie menedżerskie prowadząc i nadzorując wiele projektów dla największych światowych firm. Nadzorował wdrażanie pierwszych w Polsce projektów transformacji cyfrowych przedsiębiorstw w zakresie wirtualizacji, budowy cyfrowych bliźniaków (Digital Twin), symulacji, optymalizacji, predykcyjnego utrzymania ruchu, CMMS, jak również cyfrowych systemów automatyki, planowania i zarządzania produkcją. Promotor nowoczesnych technologii i Industry 4.0. Absolwent Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego oraz studiów managerskich CMI. Certyfikowany Mentor i Facylitator.
Jakab Rozsa
Dyrektor zarządzający
Zutora Kft.
Inżynier elektryk, zajmujący się pomiarami i sterowaniem przemysłowym. Doświadczenie w zakresie kontroli krystalizacji zdobywał w kilku cukrowniach i rafineriach na całym świecie. Pracuje nad doskonaleniem jakości produktu, wydajności i efektywności energetycznej krystalizatorów.
Claire Rua
Menedżer sprzedaży
ITECA SOCADEI, Francja
Obecnie jest regionalnym menedżerem sprzedaży w ITECA SOCADEI, wiodącej firmie zajmującej się opracowywaniem analizatorów on-line i przyrządów do kontroli procesów w przemyśle cukrowniczym. Po studiach magisterskich na kierunku biznes i języki, ukończyła studia podyplomowe w zakresie handlu międzynarodowego. Pracę w firmie ITECA SOCADEI rozpoczęła 20 lat temu. Odpowiada za rozwój sprzedaży na rynkach Bliskiego Wschodu, Europy Północnej i Wschodniej oraz Afryki Północnej. Odpowiada za komunikację Działu Sprzedaży z Centrum Produkcyjnym firmy. Claire Rua jest aktualnym Prezesem Stowarzyszenia CODETEC, zrzeszającego francuskich dostawców sprzętu i usług do przemysłowi cukrowniczemu.
Anna Szóstakiewicz
Prezes Zarządu
Simple H2 PSA
Prezes Simple H2 PSA i właścicielka UNIQATE, ekspertka ds. wodoru z ponad 25-letnim doświadczeniem w zarządzaniu. Liderka edukacji i rozwoju Dolin Wodorowych przy Ministerstwie Klimatu, zaangażowana w Mazowiecką i Wielkopolską Dolinę Wodorową. Łączy naukę z biznesem, promując transformację energetyczną, B+R oraz komercjalizację technologii.
Moderatorka tematu dyskusyjnego:
"Nowoczesna energetyka w przemyśle cukrowniczym. Możliwości Finansowania i perspektywy rozwoju".
Michał Tarka
Dyrektor Generalny i Członek Zarządu Polskiej Organizacji Biometanu
Polska Organizacja Biometanu
Czołowy prawnik OZE w Polsce. Uzyskał rekomendację i wyróżnienie w kategorii Energy & Natural Resources Rankingu Kancelarii Prawniczych Rzeczpospolita 2023. Dyrektor Przedstawicielstwa Polskiej Organizacji Biometanu w Brukseli. Współautor Komentarza do ustawy o OZE dla C.H. Beck.
Jan Ulatowski
Właściciel PPH Juliton
PPH Juliton
Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Poznańskiej, specjalność Inżynieria Chemiczna.
Reprezentuje w Polsce firmy Francuskie, Niemieckie, Włoskie, producentów maszyn i urządzeń do przemysłu cukrowniczego, szklarskiego, cementowego. Od 10 lat promuje w Polsce urządzenia francuskiej firmy ITECA SOCADEI, jednego z liderów w zakresie analizatorów on-line i przyrządów do kontroli procesów w przemyśle cukrowniczym. Obecnie pracuje w Polsce ponad 20 cukroskopów i analizatorów barwy cukru w liniach produkcyjnych.
Maciej Ulatowski
Właściciel - PMOTION
PMOTION - Partner Scangrading ApS
Absolwent Informatyki na Politechnice Poznańskiej z kilkunastoletnim doświadczeniem w międzynarodowych projektach IT. Właściciel firmy PMOTION, wdrażającej nowoczesne rozwiązania dla przemysłu cukrowniczego i szklarskiego, łączące tradycyjne procesy z nowinkami techniki analitycznej, pomiarowej i informatycznej. Pasjonat technologii, motocykli i podróży.
Ewa Wiktorowska-Sowa
Specjalistka ds. Projektów B+R w Biurze Innowacji i Badań Naukowych
Krajowa Grupa Spożywcza S.A.
Absolwentka Politechniki Warszawskiej na kierunku technologia chemiczna. Certyfikowany Specjalista ds. Zarządzania Projektami IPMA Polska. Absolwentka studiów podyplomowych
z zakresu Zarządzania Technologiami Wodorowymi. Certyfikowany Ekspert ds. Technologii Wodorowych TÜV SÜD. Współautorka publikacji naukowych. Łączy przemysł ze światem nauki.
Panelistka tematu dyskusyjnego:
"Nowoczesna energetyka w przemyśle cukrowniczym. Możliwości Finansowania i perspektywy rozwoju".
Maciej Wojtczak
Prezes Stowarzyszenia Techników Cukrowników
Stowarzyszenie Techników Cukrowników
Ekspert w technologii cukru, specjalista w technologii żywności i analizie. Specjalista w systemach zarządzania jakością w laboratorium analitycznym.
Przewodniczący Polskiego Komitetu Krajowego ICUMSA, członek Komitetu Naukowego ESST oraz Prezes Stowarzyszenia Techników Cukrowników.
Krzysztof Zieleźnicki
Ekspert ds. transformacji energetycznej
Fundacja W Klimacie
Absolwent
Politechniki Warszawskiej. Doświadczenie zdobył podczas realizacji dużych
projektów informatycznych dla sektora finansowego w Polsce, w tym
także inwestycji prowadzonych z funduszy Banku Światowego. Posiada
kompetencje w przygotowaniu i realizacji projektów finansowanych z
pieniędzy UE głównie w zakresie innowacji
produktowych i procesowych. Uczestnik prac Porozumienia Wodorowego
przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Uczestnik prac Mazowieckiej
Doliny Wodorowej oraz Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Ekspert w
europejskim projekcie GreenSkills4H2 - The European Hydrogen Skills
Alliance prowadzonym przez European Education and Culture Executive
Agency. Ekspert wyceny maszyn i urządzeń
technicznych. Doradca Zarządu firmy produkującej biopaliwa.
Entuzjasta nowych technologii energetycznych i transportowych.
Panelista tematu dyskusyjnego:
"Nowoczesna energetyka w przemyśle cukrowniczym. Możliwości Finansowania i perspektywy rozwoju".
Paweł Rychlewicz
Kierownik Projektu w dziale efektywności energetycznej
Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Kierownik Projektu w dziale efektywności energetycznej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., specjalista w zakresie efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Audytor energetyczny oraz autor publikacji z zakresu efektywnego wykorzystania energii.
Monika Żmudzka
Pracownik w Dziale Akredytacji Badań i Certyfikacji Żywności, auditor wiodący w obszarze normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02
Polskie Centrum Akredytacji
Magister technologii żywności SGGW. Ukończone studia podyplomowe z bezpieczeństwa żywności i i jakości w łańcuchu żywnościowym oraz podyplomowe w zakresie metrologii chemicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Kariera zawodowa zawsze związana z jakością żywności, od działu jakości sieci handlowej po laboratoria. Od 2016 w Polskim Centrum Akredytacji, audytor wiodący, ocenia laboratoria zgodnie z normą PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02.